Freediving – to coś dla dwojga!
9 lutego, 2025
Pokaż wszystkie

Odpowiadamy na 10 najczęstszych pytań przed kursem freedivingu

10 pytań i odpowiedzi przed pierwszym kursem freedivingu


Freediving, czyli nurkowanie na wstrzymanym oddechu, to sport, który zdobywa coraz większą popularność. Zanim jednak zanurzysz się w podwodnym świecie, warto rozwiać wątpliwości i dobrze się przygotować.
kurs

Oto 10 najczęstszych pytań i odpowiedzi, które pomogą Ci przed pierwszym kursem freedivingu.

    1. Czy muszę mieć doświadczenie w nurkowaniu?
  • Nie, kursy freedivingu są dostosowane do osób bez doświadczenia. Wystarczy podstawowa umiejętność pływania i chęć nauki.
    2. Czy freediving jest bezpieczny?
  • Tak, pod warunkiem wstępnego przeszkolenia i przestrzegania zasad bezpieczeństwa oraz nurkowania wyłącznie pod nadzorem drugiego freedivera.
    3. Jakie umiejętności będę rozwijać na kursie?
  • Podczas kursu nauczysz się technik relaksacyjnych, optymalnego sposobu oddychania przed i po nurkowaniu, jak łatwo wyrównywać ciśnienie w uszach oraz swobodnego poruszania się pod wodą.
09_indoor_poznan211
    4. Czy muszę być w dobrej kondycji fizycznej?
  • Nie musisz być sportowcem, ale dobra kondycja pomoże Ci osiągnąć lepsze wyniki. Pomocna będzie świadomość ciała i radość z przebywania w wodzie :)
    5. Jakie są podstawowe zasady bezpieczeństwa w nurkowaniu bez butli?
  • Najważniejsze cztery zasady we freedivingu to: nigdy nie nurkować samemu, nie bagatelizować sygnałów dochodzących z ciała, prawidłowo wyrównywać ciśnienie i stosować odpowiednie techniki oddechowe.
    6. Jaki sprzęt jest potrzebny na pierwszą lekcję freedivingu?
  • Na początek wystarczą: maska, fajka i płetwy. Kolejnym elementem będzie dopasowana pianka do ochrony przed zimnem, a na bardziej zaawansowanym poziomie pomocne będą m.in. gumowy pas balastowy i freedivingowy noseclip.

Odpowiadamy na 10 najczęstszych pytań przed kursem freedivingu
    7. Na jak długo będę potrafić wstrzymywać oddech po kursie freedivingu?
  • To indywidualna kwestia i zależy od różnych czynników. Po nabyciu odpowiednich umiejętności w trakcie kursu, może to być czas od 1 min 30 sek. nawet do kilku minut.

    8. Jakie są najczęstsze błędy początkujących?
  • Zbyt szybkie tempo, brak relaksacji, niewłaściwa technika oddechowa oraz siłowe wyrównywanie ciśnienia.
    9. Czy freediving pomaga w innych sportach?
  • Tak, zwiększa zdolności oddechowe, wytrzymałość beztlenową i wydolność ogólną, świadomość ciała i relaksację. Praktyka freedivingu z pewnością będzie korzystny dla takich sportów jak pływanie, bieganie, triathlon, wspinaczka czy joga.
lf_aZrzut ekranu 2017-08-07 o 00.24.58
    10. Jak przygotować się do pierwszego kursu?
  • Warto pójść kilka razy na basen by popływać i podnieść kondycję fizyczną, a tuż przed szkoleniem zadbać o zdrowie i czas na relaks oraz zapoznać się z materiałami szkoleniowymi.

Pierwszy kurs freedivingu to ekscytująca przygoda, która pozwoli Ci odkryć podwodny świat w nowy sposób. Warto się do niego odpowiednio przygotować, by cieszyć się bezpieczeństwem i przyjemnością nurkowania na wstrzymanym oddechu!

Dalsze szczegóły na temat kursu freedivingu dla początkujących znajdziesz pod linkiem „Kurs Freedivingu Poziom 1”, a informacje na temat kolejnego szczebla kursu dla zaawansowanych freediverów tutaj „Kurs Freedivingu Poziom 2”.
Masz wciąż wątpliwości czy wziąć udział w szkoleniu? Wyślij do nas pytania dotyczące kursu na adres kursy@freebody.eu , a odpowiemy na każde z nich!

Zapisz się lub spytaj o szczegóły!

Przeczytaj więcej na ten temat