Sprzęt do freedivingu

choć tak naprawdę freediving najlepiej smakuje - FREEBODY ;)

Podstawowe wyposażenie
freedivera

Mówi się o freedivingu, że jest to nurkowanie bezsprzętowe - dlaczego więc freediverzy korzystają ze sprzętu?

Do uprawiania freedivingu tak naprawdę żaden sprzęt nie jest konieczny, o ile mamy odpowiednie wsparcie partnera, a woda nie jest wcale tak mocno zimna, zawsze możemy zanurkować na wstrzymanym oddechu w samym stroju kąpielowym. Dobry sprzęt to jednak duże wsparcie, przede wszystkim dla poziomu bezpieczeństwa własnego jak i wzajemnej asekuracji. Pamiętajcie, by sprzęt do freedivingu nie odwracał Waszej uwagi od nurkowania, nie przeszkadzał i nie powodował żadnego dyskomfortu - wówczas nie spełnia on swojej roli, a stanowi zbędne akcesorium, które może być jedną z przyczyn, że nurkowanie nie będzie dla Was przyjemne!


Jaki sprzęt do freedivingu wybrać?

1 Maska i fajka

Najlepsze maski do freedivingu posiadają małą objętość wewnętrzną.

By tracić mniej powietrza przy wyrównywaniu ciśnienia i żeby nie stawiały dużego oporu. Dobra maska musi być dopasowana do naszej twarzy i nie może przeciekać. Zamiast maski w basenie możemy wykorzystać okularki i nose clip (zacisk na nos).
Pamiętajcie by nigdy nie nurkować z fajką w ustach!

Polecamy: Omer, Salvimar

2 Płetwy

Płetwy do freedivingu mają specyficzny kształt - są długie i wąskie.

Pomaga to w zachowaniu prawidłowej techniki, która stanowi klucz do efektywnej pracy nóg. Kalosz płetw obejmuje całą stopę, by dawały większą wygodę przy szerszym zakresie pracy nogi. Istotna jest też sztywność pióra, która powinna być dopasowana do predyspozycji freedivera.

Polceamy: WaterWay

3 Pianka/Skafander

Dedykowane do freedivingu są wyjątkowo komfortowe.

Przede wszystkim dobrze dopasowane do ciała danego freedivera. Nie mogą cisnąć i nie mogą wpuszczać wody do środka. Te szyte na miarę przyklejają się do naszej skóry tworząc perfekcyjną izolację i nie krępując ruchów. Z reguły dwuczęściowe ze zintegrowanym kapturem. Grubość i specyfikę materiału dobieramy do przeznaczenia i miejsca nurkowania.

Polecamy: Polo Sub

4 Pas Balastowy

Najważniejsze by był elastyczny i umożliwiał szybkie odpięcie.

Nurkowe pasy parciane nie nadają się do freedivingu. Elastyczność pasa zapewnia, że pozostaje on na swoim miejscu podczas całego nurkowania, bez względu na głębokość. Najlepsza klamra jest na zacisk, bez różnicy czy plastikowa czy metalowa.

Polecamy: Omer, Salvimar

5 Boja

Wystarczająco duża, by zapewniła wsparcie asekuracyjne.

Małe boje sygnalizacyjne nie pełnią wszystkich najważniejszych funkcji. Boja stanowy bardzo istotny punkt podparcia w chwili wynurzenia. Pozwala utrzymać bezpiecznie drogi oddechowe ponad wodą, by wraz z pierwszym oddechem nie zachłysnąć się. Dodatkową funkcją boi jest możliwość podpięcia liny od dołu, przy której bezpiecznie możemy nurkować na preferowaną głębokość.

Polecamy: Apnea Academy

6 Monopłetwy

Choć nie jest to niezbędny element - dla nas jest baaardzo ważny :)

Monopłetwa nie może zastąpić płetw, ale i w drugą stronę - płetwy nigdy nie pozwolą nam poruszać się z taką efektywnością jak monopłetwa. Monopłetwa musi być dobrze dopasowana do freedivera - zarówno co do rozmiaru i kształtu stopy jak i do jego techniki i umiejętności. Monopłetwa wymaga jednak sporo czasu by nauczyć się sprawnie nią posługiwać. Zalecamy by przed zakupem monopłetwy wykorzystać posiadane płetwy i potrenować trochę technikę. Zdecydowanie ułatwi to drogę do opanowania władania syrenim ogonem :)

Polecamy: WaterWay, FINIS

7 Neckweight - balast

Ciężar zakładany na szyję, który wspomaga prawidłowe wyważenie

Płynąc tuż pod powierzchnią wody nawet bez skafandra ciało człowieka ma dodatnią pływalności. Ciało stawia w ten sposób większy opór oraz musi stawić czoła siłom wypychającym na powierzchnię. Jeśli dobierzemy odpowiedni ciężar, uzyskamy neutralną pływalność, a wówczas możemy zminimalizować stawiany opór i uzyskać efekt poślizgu po każdym ruchu.

Polecamy: Plombes et Lestages

8 Sprzęt treningowy

Wszystko co pomoże wypracować siłę, kondycję i technikę

To basen jest środowiskiem, które sprzyja rozwojowi umiejętności technicznych i kondycyjnych. Zwykłe pływanie basenów pod wodą czy na powierzchni może nie być tak skuteczne jak praca z dodatkowym wyposażeniem, dzięki któremu możemy pracować nad poszczególnym elementami. Innowacyjne podejście do treningu na basenie poza rozwojem przyniesie również wiele frajdy ;)

Polecamy: FINIS, ARENA

Którego producenta wybrać?

Prezentowane tutaj marki sprawdziliśmy sami na własnej skórze, dlatego z czystym sumieniem możemy je Wam polecać!
Ponadto jako kursanci FREEBODY (obecni i przyszli) produkty poniższych marek możecie zakupić ze zniżką od cen rynkowych - zgłoście się do nas po instrukcję ;)

polosub100

POLO SUB Italy

Pianki szyte na miarę z wyjątkową starannością i pięknymi malowaniami. Elios się chowa ;)
Pomożemy z doborem najlepszej pianki zgodnie z przeznaczeniem.
Specjalna zniżka dla studentów Freebody!
www.polosub.com
waterway

WaterWay Ukraine

Monopłetwy indywidualnej produkcji - nowoczesne rozwiązania i wieloletnie doświadczenie
Jeden z czołowych światowych producentów monopłetw dla finswimmerów i freedivingowego świata. Szeroki wachlarz monopłetw począwszy od treningowych do wyczynowych wykorzystywanych przez rekordzistów świata różnych dyscyplin.
Napisz do nas, a pomożemy dobrać najlepszą monopłetwę dla Ciebie zgodnie z przeznaczeniem i umiejętnościami.
www.finswimworld.com