Freediving

Co to jest FREEDIVING?

Niezwykle trudno odpowiedzieć na to pytanie w jednym zdaniu... Czemu? Spójrzcie poniżej, jak wiele obszarów wpisuje się w jego ramy. Być może uprawialiście już freediving nawet o tym nie wiedząc...

FREEDIVING - jest to nurkowanie swobodne, nurkowanie na wstrzymanym oddechu i bez zapasu powietrza w butli, zwane też nurkowaniem bezsprzętowym. Tak w ogólnym znaczeniu powinno się go definiować. W rzeczywistości jednak pod pojęciem freedivingu mieści się o wiele więcej...

REKREACJA

Wiele osób uprawiających freediving nawet nie wie o tym, że to robi. Wystarczy bowiem wejść do wody, nie koniecznie zabierając z sobą płetwy, maskę z rurką czy okularki i zejść pod wodę, aby podglądać żyjące tam stworzenia. Tzw. snorkling to z reguły przedbiegi do freedivingu. Gdy ciekawi nas coraz bardziej to, co dzieje się tam głębiej pod wodą, chcemy wstrzymać oddech na dłużej i zejść niżej, by bliżej się przyjrzeć i... już jesteśmy wciągnięci, bo pod wodą odnajdujemy znacznie więcej przyjemności...

WYCISZENIE I RELAKS

W mitologii, woda jest podstawą wyobraźni, marzeń. Ma wiele znaczeń, ujawnia głębię myśli ludzkiej. "Będąc pod wodą, bez ograniczenia prawami grawitacji, czujemy się jak w innym wymiarze i całkowicie wolni.” W taki sposób opisuje oddziaływanie wody na człowieka sam Jacques Mayol. Wszechogarniająca cisza pod wodą, powoduje, że spokój przenika na do naszego wnętrza, wycisza nasze emocje, spowalnia rytm naszego serca. Czujemy, że jesteśmy tu i teraz, a wszelkie codzienne zmartwienia zostały ponad wodą.

POZNAWANIE SIEBIE

Tu przywołam słowa, które wypowiedział wielki Umberto Pelizzari, opisując czym różni się nurkowanie z akwalungiem (z butlą) od freedivingu: „Nurkowanie ze sprzętem jest po to, aby rozejrzeć się pod wodą, a nurkowanie na wstrzymanym oddechu, aby zajrzeć w siebie". Choć te słowa niektórych sceptyków freedivingu nie przekonają, ten kto spróbował i poznał to uczucie, zgodzi się z tym na pewno.

SPORT

Freediving to również dyscyplina sportowa, które zasady i rekordy klasyfikowane są przez różne organizacje – najbardziej rozpowszechnione to AIDA i CMAS. Konkurencje freedivingu dzielą się na dwie główne grupy: konkurencje basenowe i konkurencje głębokościowe. Wielu zawodników bierze udział w obu grupach, ale są też tacy, którzy specjalizują się tylko w jednej spośród wszystkich.
DO KONKURENCJI BASENOWYCH ZALICZAMY: DYN, DNF oraz STA.
Zawodnik nabiera powietrza, zanurza się przy ścianie i po odbiciu płynie pod wodą, starając się przepłynąć jak najdłuższy dystans. Czas i prędkość płynięcia nie gra roli, liczą się tylko metry. Tam gdzie się wynurzy, odmierza się przepłyniętą odległość. Dozwolony jest balast (ciężarek, z reguły zakładany na szyję) ułatwiający płynięcie pod wodą.
Zasady identyczne jak w DYN, tylko tutaj zawodnik płynie bez płetw czy monopłetwy, tzw. żabką pod wodą.
Jest to konkurencja, w której celem jest wstrzymanie oddechu na jak najdłuższy czas pozostając w bezruchu. Zawodnik nabiera powietrza i kładzie się na powierzchni wody tak, aby zanurzyć twarz (drogi oddechowe) w wodzie. Jego ciało przez cały czas pozostaje na powierzchni, a asekurant przytrzymuje zawodnika w pobliżu ściany. Próba kończy się w momencie kiedy zawodnik wynurzy drogi oddechowe z wody.
KONKURENCJE GŁĘBOKOŚCIOWE: CWT, CNF, FIM, VW, NL

W tej grupie wszędzie liczy się osiągnięcie głębokości zadeklarowanej wcześniej przez zawodnika, a droga którą pokonuje w dół i w górę odbywa się w różnym stylu.

Zadaniem zawodnika jest dotarcie do zadeklarowanej wcześniej głębokości zanurzając się przy linie prowadzącej pod wodę pionowo w dół. Płynie w dół i wraca w górę wykorzystując płetwy lub monopłetwę. Może zabrać ze sobą dowolną ilość balastu (ciężaru), ale z takim samym obciążeniem musi powrócić na powierzchnię o własnych siłach. Przekroczenie maksymalnej głębokości danego nurkowania nie przynosi żadnych korzyści, a wcześniejszy powrót oznacza punkty karne oraz brak zatwierdzenia rekordu kraju bądź świata.
Konkurencja tożsama jak CWT, lecz tutaj zawodnik nie wykorzystuje płetw czy monopłetwy, a styl płynięcia w dół i w górę przypomina styl klasyczny (jak w DNF).
Przy "swobodnym zanurzeniu" zawodnik nie posiada płetw, a metodą poruszania jest podciąganie się po linie wzdłuż której płynie zanurzają się i wracając na powierzchnię. Podobnie jak w CWT i CNF ilość balastu jest niezmienna.
Zasady podobne jak w CWT, a zmianie ulega ciężar balastu. Przy zanurzeniu zawodnik może zabrać z sobą do 30 kg i opaść swobodnie do wybranej głębokości. Powrót na powierzchnię odbywa się już o własnych siłach w płetwach lub podciągając się po linie bez żadnego balastu.
Podczas całego nurkowania freediver korzysta z pomocy tzw. windy. W drodze w dół zjeżdża z obciążeniem w dowolnej pozycji, a w drodze powrotnej balon z rozprężonym powietrzem wynosi go na powierzchnię. Nie używa on tutaj swoich mięśni, a najważniejszym zadaniem jest sprawne wyrównanie ciśnienia wraz ze wzrostem głębokości.

PASJA I STYL ŻYCIA

Wielu freediverów stroni od zawodów. Nie zależy im na wynikach, osiągach czy byciu lepszym od innych. We freedivingu znajdują swoje hobby, pasję i w tym celu poświęcają mnóstwo czasu na jego praktykę. Zarówno pod wodą jak i na brzegu rozwijając swoje umiejętności relaksacji i prawidłowego oddechu, by móc doświadczać przyjemności i radości bez żadnego lęku nawet na dużych głębokościach.