Ostatni kurs freedivingu na basenie przed wakacjami
1 czerwca, 2017
Sezon letni w Polsce 2017 za nami
21 sierpnia, 2017
Pokaż wszystkie

XIV Basenowe Mistrzostwa Polski we Freedivingu

fin_logo_1IMG_6912

XIV Basenowe Mistrzostwa Polski we Freedivingu

30. czerwca - 1. lipca 2017

W miniony weekend, w dniach 30. czerwca - 1. lipca, w Opolu na pływalni Wodna Nuta rozegrane zostały Basenowe Mistrzostwa Polski we Freedivingu. Ta impreza już po raz XIV zorganizowana została przez Stowarzyszenie Freediving Poland. Na listach startowych pojawiło się 43 zawodników i zawodniczek, pośród których znaleźli się również zawodnicy z zagranicy.

fin_logo_2IMG_6963

Zawody rozpoczynała konkurencja dynamiki w płetwach, która rozgrywana była w piątek na długiej pływalni 50 m. W pierwszej serii startowało troje medalistów ubiegłorocznych Basenowych Mistrzostw Świata AIDA. Atmosfera tuż przed była bardzo już gorąca, a nowy rekord świata wręcz czuć było w powietrzu. Z niecierpliwością wszyscy oczekiwali na odliczane minuty i sekundy przed pierwszym OT (official top - oficjalny start serii). Na torze po jednej stronie basenu płynęła Magdalena Solich-Talanda, a po przeciwnej Julia Kozerska i Mateusz Malina. To jednak jakby na tę pierwszą były skierowane oczy widzów. Niestety Magda nie ukończyła swojego wyścigu poprawną procedurą powierzchniową, co skutkowało dyskwalifikacją w tej konkurencji. Po drugiej stronie Mateusz ukończył poprawnie nurkowanie na odległości 250m, a Julia osiągając rezultat 220 metrów uzyskała najlepszy wynik w tej konkurencji pośród pań. W kolejnych seriach emocje dalej nam towarzyszyły, a zawodnicy dwukrotnie osiągali dwustumetrowe wynik - Michał Bochenek 205m i Krzysztof Dąbrowski 200m. Wśród kobiet na drugiej lokacie w tej konkurencji została sklasyfikowana nasza instruktorka Agnieszka Kalska z wynikiem 189m a na trzeciej Kateryna Sadurska z rezultatem 174m co stanowi od piątku nowy rekord narodowy Ukrainy.

Zawodnicy Freebody również walczyli dzielnie. Małgorzata Lubecka osiągnęła swój nowy PB (personal best - najlepszy wynik życiowy) na odległości 124m wykorzystując do tego płetwy bi-fins i technikę delfinową. Bartosz Płonka wynurzył się na odległości 132m, debiutant (!) Tomasz Werte 106m, Piotr Palacz 100m, Bartosz Kaźmierczak 92m, a Kamilowi Ciupakowi zabrakło nie wiele by wpisać się pierwszy raz do rankingu z okrągłymi 100m.

fin_logo_4IMG_6992

W sobotę pływalnia nabrała innych wymiarów i długość niecki została skrócona do 25-metrów. Nie miało to żadnego znaczenia dla pierwszej konkurencji - statyki, bo w niej zawodnicy nie pływali pod wodą, lecz w ogóle nie poruszając się wstrzymywali oddech na powierzchni wody. To jedyna konkurencja freedivingu, gdzie liczy się czas i tu bezpośrednio przekłada się on na wyniki. W pierwszej serii ponownie można było zobaczyć najlepszych. Po lekkim rozczarowaniu, gdy poprzedniego dnia zabrakło rekordowych wyników, Mateusz Malina rozniecił gorącą atmosferę wstrzymując oddech na 8 minut i 43 sekundy, a tym samym wymazując jeden z najstarszych rekordów Polski z 2010 roku należący do Roberta Cetlera o zaledwie 1 sekundę. Pośród zawodników pierwszej serii startowała Julia Kozerska, która podczas zawodów w Czechach miesiąc wcześniej bliska była ustanowienia rekordu Polski w tej konkurencji (aktualny rekord 6 minut 27 sekund należy do Adeliny Hetnar-Michaldo). Dzięki, asyście przez najbardziej doświadczonego zawodnika tej dyscypliny (wcześniej wspomnianego byłego rekordzistę Polski Roberta Cetlera), wstrzymując oddech na 5 minut 50 sekund uzyskała najlepszy rezultat również w tej konkurencji. Drugi wynik wśród pań został osiągnięty przez Katerynę Sadurską - 5 minut 37 sekund, a na trzeciej lokacie uplasowała się Agnieszka Kalska pewnie wynurzając się po 5 minutach i 25 sekund na bezdechu. 5. miejsce w tej konkurencje zajęła Małgorzata Lubecka z rezultatem 4 minut 15 sekund. W kategorii mężczyzn drugiej długości bezdech wykonał Niemiec Willi Hoffmann - 7 minut 47 sekund, a trzeci był Michał Bochenek 6 minut 44 sekundy.

fin_logo_3IMG_6996

Panowie z Freebody dzielnie walczyli z własnym myślami, chęcią zaczerpnięcia oddechu, a wolą pokonania innych. Najbardziej doświadczony zawodnik Freebody Piotr Palacz, ze znanym mu „stoickim spokojem” i wewnętrzną siła osiągnął wynik 5 minut i 2 sekund. Zacięty pojedynek zmierzyli pomiędzy sobą Bartosz Kaźmierczak i Bartosz Płonka, lecz żaden z nich nie mógł wiedzieć jaki rezultat osiągnął ten drugi. Deklarując dokładnie tę samą długość bezdechu (4’00”), startowali w jednej serii po przeciwnej stronie basenu. Prowadzeni przez Agnieszkę i Małgosię, Bartki walczyli do ostatku sił, a ostatecznie ten pojedynek wygrał Bartosz Kaźmierczak osiągając czas 4 minut 44 sekund i tym samym nowy oficjalny rekord życiowy. Bartosz Płonka uzyskał wynik zaledwie 6 sekund mniej - 4 minut 38 sekund. Gratulacje dla debiutantów zawodów - Kamila Ciupaka za wynik 3 minut 53 sekund oraz Tomasza Werte, który wstrzymał oddech na 3 minuty i 18 sekund.

fin_logo_6IMG_7009

Po konkurencji statyki wszystkim zawodnikom należała się „dłuższa chwila oddechu” i nabrania energii przed decydującą o ostatecznej klasyfikacji generalnej dynamice bez płetw. Podczas Mistrzostw Polski o tytule Mistrza i Mistrzyni decyduje bowiem łączna punktacja wszystkich trzech konkurencji. Zatem jeśli zawodnik popełni błąd i otrzyma czerwoną kartkę z jakiejkolwiek dyscypliny, jego szanse na wysoką lokatę są znikome. Stąd, ta trzecia konkurencja jest najtrudniejsza dla zawodników. Gromadząc w swoim organizmie już pewne pokłady zmęczenia, muszą zmobilizować się do ostatniej walki, a jednocześnie pozostać w pełni skoncentrowanymi, by nie przegapić odpowiedniego momentu do wynurzenia. W tej konkurencji na najlepszych zawodników należało trochę poczekać. Strategicznie podając dłuższe deklaracje niż w poprzednich dyscyplinach, startują w końcowych seriach dając sobie więcej czasu na odpoczynek i znając już rezultaty zawodników w poprzednich seriach, mogą skalkulować jaki dystans przyniesie im zwycięstwo. Tak więc w poszczególnych seriach zawodnicy wynurzali się z mniejszymi lub głębszymi oznakami zmęczenia osiągając rezultaty coraz to bardziej odległe.

fin_logo_7IMG_7034

Wśród jednych z pierwszych serii pojawili się zawodnicy Freebody. Małgorzata Lubecka osiągnęła dystans okrągłych 100m, który nie jednokrotnie swobodnie pokonywała już na naszych wspólnych treningach. Piotr Palacz jedyną w swoim rodzaju techniką pracy ramion i kopnięcia do delfina pokonał 86 metrów, Kamil Ciupak przepłynął 55m zdobywając do kompletu białą kartkę, a Tomasz Werte elegancko przepłynął 74m. Ponowny pojedynek stoczyli pomiędzy sobą Bartosz Płonka i Bartosz Kaźmierczak. Widać, że wspólne treningi mają wpływ na podobną strategię, bo deklaracje tych dwóch znów były jednakowe - 75m. Przyniosło to start w jednej serii i do tego tuż obok siebie na dwóch sąsiadujących torach. Tutaj już można było podglądać, gdzie i kiedy wynurza się płynący obok, lecz z reguły zawodnicy są skupieni bardziej wewnątrz siebie, a nie na tym co robi ktoś inny. To rozdanie zwyciężył Bartosz Płonka wynurzając się dosłownie dwa metry od ściany - na 98 metrze. Bartek Kaźmierczak w nienagannym stylu przepłynął 79m, ale my wiemy, że to jeszcze dalekie od jego prawdziwych możliwości.

19577098_1326138704171055_2281553879116267341_o

W jednych z ostatnich serii, po dwóch stronach basenu, startowały równocześnie Julia Kozerska i Agnieszka Kalska. Obie te zawodniczki prezentowały już wcześniej nurkowania w tej konkurencji na odległość ponad 150 metrów i trudno było przewidzieć, która wynurzy się dalej. Tym razem Julia osiągnęła okrągłe 150 metrów, czym przypieczętowała generalne zwycięstwo. Agnieszka wynurzyła się na 141 metrze, a to potwierdziło jej wicemistrzowski tytuł.
Dalej czekał na nas jeszcze co najmniej jeden dreszczyk emocji, gdyż w przedostatniej serii startowała Magdalena Solich-Talanda - aktualna mistrzyni i rekordzistka świata w tej konkurencji. Magda zrezygnowała ze startu w porannej statyce, z uwagi na zerowy wynik z dynamiki w płetwach, nie miała już szans na mistrzowski tytuł, więc postanowiła przeznaczyć cała swoją energię na to ostatnie nurkowanie. Strategia ta okazała się bardzo skuteczna, bo to pomogło ustanowić jej nowy rekord świata na odległości 191 metrów (rekord nieoficjalny, oczekuje na potwierdzenie kontroli antydopingowej). W tej samej serii Willi Hoffmann osiągnął 151 metrów co przyniosło mu 3. miejsce w dyscyplinie dynamiki bez płetw. Ostatnia grupa zawodników pokazała nam dwóch najmocniejszych w pływaniu pod wodą bez płetw. Rekordzista świata tej konkurencji Mateusz Malina przepłynął 200m (rekord świata to 244m) co dało mu równocześnie tytuł Mistrza Polski, a tytuł wicemistrzowski w tej samej serii wynikiem 158 metrów zapewnił sobie Michał Bochenek.

fin_logo_IMG_7229

Wyniki klasyfikacji generalnej polskich zawodników:


Kobiety
Julia Kozerska - 255 pkt.
Agnieszka Kalska - 230 pkt.
Justyna Nowak-Ferensztajn - 181,9 pkt.

Mężczyźni
Mateusz Malina - 329,6 pkt.
Michał Bochenek - 262, 3 pkt.
Krzysztof Dąbrowski - 253,4 pkt.

fin_logo_9IMG_7097

Zawodnicy Freebody:


Kobiety
4. Małgorzata Lubecka - 163 pkt.

Mężczyźni
11. Bartosz Płonka - 170,6 pkt.
15. Piotr Palacz - 153,4 pkt.
19. Bartosz Kaźmierczak - 142,3 pkt.
21. Tomasz Werte - 129,6 pkt.
26. Kamil Ciupak - 74,1 pkt.

Gratulujemy!

fin_logo_IMG_6934

Zawody przebiegały bardzo sprawnie i nie dało się zauważyć żadnych większych wpadek organizacyjnych. Sami zawodnicy, również goście zagraniczni potwierdzili, że były to jedne z najlepszych zawodów, w których mieli przyjemność wziąć udział. Z pewnością duży w tym udział miało zaangażowanie wolontariuszy, zabezpieczających asekurantów, sędziów oraz ogromne wsparcie sponsorów, którzy ufundowali nagrody pieniężne i rzeczowe. W imieniu zawodników Freebody chcielibyśmy podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania tej znakomitej freedivingowej imprezy już po raz XIV i wierzymy, że w kolejnym roku będzie nas brało w niej udział coraz więcej.

Organizatorami XIV Basenowych Mistrzostw Polski we Freedivingu byli:

Stowarzyszenie Freediving Poland, MOSiR Opole, Miasto Opole, Stowarzyszenie Diving Ecology Education

Sponsorzy:
BANDI, Apnea Shop, Decathlon, Lobster, TAPKAR, Płonka Spieki Kwarcowe, Roorka, Golden Fish, FOX Łukasz Lis

fin_logo_IMG_7237

Po ceremonii dekoracji i zakończenia zawodów, odbyło się walne zgromadzenie członków Stowarzyszenia Freediving Poland, podczas którego oprócz obrad i wniosków jak rozwijać ten piękny sport w Polsce, miał miejsce wybór nowych władz Stowarzyszenia. Prezesem Stowarzyszenia na dwuletnią kadencję została wybrana Lucyna Kicińska, a członkami zarządu zostali Radosław Gaca (zstępujący prezes), Marcin Baranowski oraz Tomasz Nitka.
Wśród kandydatury na członków zarządu zostali wymieni również Agnieszka Kalska i Jacek Polak, którzy otrzymali mniejszą ilość głosów i inne funkcje.