Nurkuj swobodnie w Y-40 – The deep Joy
11 marca, 2016
Czas na głębokie wody i otwarte horyzonty
23 maja, 2016
Pokaż wszystkie

Freediving Finnish Open 2016

19

Rekordy Polski w Finlandii

To były niezwykle udane zawody dla Polek!

W miniony weekend na basenie w Turku odbyły się Otwarte Mistrzostwa Finlandii. Były to również zawody, które stanowiły próbę generalną przed Basenowymi Mistrzostwami Świata we Freedivingu AIDA odbywającymi się tam w dniach 27. czerwca – 3. lipca tego lata. Na liście uczestników znalazło się blisko 30 nazwisk, z czego 11 zagranicznych. Polskę reprezentowały dwie zawodniczki: Magdalena Solich oraz nasza instruktorka Agnieszka Kalska. Polki zdeklasowały konkurencję zajmując dwie pierwsze lokaty w generalnej indywidualnej klasyfikacji kobiet z przewagą 40 punktową nad resztą zawodniczek. Pierwsze miejsce zdobyła Agnieszka z łączną liczbą punktów 239,1, a za nią znalazła się Magda gromadząc 235,8 punktów.

Co więcej, podczas zawodów nasze reprezentantki ustanowiły 3 nowe rekordy Polski!
Pierwszy rekord padł w sobotę podczas konkurencji DNF, gdy Magdalena Solich wynurzyła się na 164m (poprzedni rekord należał do Julii Kozerskiej i wynosił 157m). Kolejne dwa rekordy padły w niedzielę jeden po drugim w konkurencji Dynamika w płetwach. Agnieszka Kalska swoją próbę wykonaną w pięknym stylu zakończyła poprawną procedurą na 205m, wymazując rekord Emilii Białej z 2011 roku wynoszący 203m. Tuż po niej, na tym samym torze 10 minut później, Magdalena Solich zakończyła swój start w monopłetwie na 210m i tym samym przesunęła rekord Polski kobiet w DYN o 5 metrów dalej.

W klasyfikacji mężczyzn zwycięzcą został Goran Colak – 324,4 punkty, zostawiając za sobą 60 punktów dalej gospodarza Mikko Pontinena (263,0) oraz Niemca Williego Hoffmanna (258,9).
Ponadto w konkurencji DNF padły dwa rekordy kraju – Estonii oraz Litwy.

Zawody były transmitowane na żywo, a ogólna organizacja i sam obiekt został oceniony przez zawodników bardzo wysoko. Czekamy zatem na występ Polaków w tym samym miejscu w czerwcu – i oby w co najmniej tak dobrej dyspozycji!

Najbliższe zawody podczas których będzie można oglądać czołowych Polskich zawodników (i nie tylko) to Mistrzostwa Polski, które odbędą się w Lublinie w dniach 27-28. maja na nowym obiekcie z basenem 50-metrowym.
Organizatorem zawodów jest Stowarzyszenie Freediving Poland – oficjalna strona zawodów tutaj.

Subiektywna relacja naszej instruktorki z występów w Turku dostępna tutaj:

Relacja Agnieszki z zawodów