Sezon letni w Polsce 2017 za nami
21 sierpnia, 2017
Trening oddechu – nowe szkolenie od Freebody!
15 września, 2017
Pokaż wszystkie

Zawody Krystalicznej Wody 2017

_DSC_0543

Zawody Krystalicznej Wody 2017

15-19. sierpnia 2017

„Zawody Krystalicznej Wody” to intrygująca nazwa freedivingowego wydarzenia. W dniach 15-19. sierpnia 2017, w Mierkiniach, nad jez. Hańczą już po raz kolejny spotkała się grupa freediverów by w bezpiecznych warunkach przesuwać własne rekordy.

_DSC_0268

Każdego dnia startowego, których w sumie było 4, zawodnik mógł zadeklarować jedną z 3 dyscyplin i maksymalną głębokość na której ustawiony zostanie talerzyk. By zdobyć komplet punktów w danej próbie należało przynieść „taga” (przyczepiony do talerzyka bilecik) i wykonać prawidłową procedurę powierzchniową. Zawodnicy preferowali głównie dyscyplinę FIM - czyli po prostu podciąganie się po linie w dół i w górę. Byli też tacy freediverzy, którzy próbowali sił w nurkowaniach stałego balastu w płetwach (CWT) i bez płetw (CNF). Pośród zawodników nasza instruktorka Agnieszka Kalska była jedyną zawodniczką i choć do zwycięstwo nie potrzeba było wiele, jej rezultaty we wszystkich konkurencjach dałyby trzecią lokatę pośród mężczyzn!

_DSC_0304

Termoklina w tych dniach pojawiała się już koło 8 metra. Pianka freedivera bardzo dobrze izoluje ciało od otaczającej go wody, jest jak druga skóra i nie wpuszcza wody do środka, ale wszystkie odsłonięte części ciała gwałtownie doznają ochłodzenia przez 4-stopniową wodę. Lecz zimno to niejedyne utrudnienie w nurkowaniu w polskich wodach. Poniżej 30 metrów ciężko było dojrzeć już jakiekolwiek promienie słońca. Jedyne co dało się zobaczyć to delikatne światło przymocowane do głowy freedivera i to przy talerzyku znajdującym się na końcu liny tuż nad balastem obciążającym linę, by móc dostrzec i sięgnąć po taga. Ciemność bardzo nie przeszkadza freediverom. Zwłaszcza w drodze w dół, gdyż najczęściej zamykamy oczy przez większą część zanurzania. Wówczas możemy całkowicie skoncentrować się na wyrównywaniu ciśnienia… bo to już nie takie proste kiedy nie ma się zapasu powietrza w butli na plecach. To głównie ten element stanowi o tzw. granicznej głębokości, poniżej której nie udaje się wyrównać ciśnienia i należy zawrócić na powierzchnię. Zawrócić można zawsze i należy to zrobić w przypadku jakichkolwiek problematycznych sytuacji. Jeśli procedura powierzchniowa będzie wykonana poprawnie, wówczas zawodnik po prostu otrzyma punkty karne za różnicę w zadeklarowanej i osiągniętej głębokości. Całe szczęście tym razem było bardzo dużo „białych kartek” oznaczających poprawnie wykonane nurkowanie i zaliczony komplet punktów.

_DSC_0294

Pogoda bowiem dopisała nam znakomita. Praktycznie bezwietrzne warunki sprzyjały i można było podejmować nurkowania na nowe głębokości. Do dna nikt jednak nie dotarł i nie taki był cel zawodów. Maksymalna głębokość, którą zawodnicy mogli zadeklarować wynosiła 70 m. Najgłębsze nurkowanie wykonał Marcin Rutkowski sięgając talerzyka na 62 metrze poniżej powierzchni, jednak z powodu zbyt długiej procedury powierzchniowej (zawodnik ma na to 15 sek. od chwili wynurzenia), nie została ta próba zaliczona. Tym samym największą głębokość 61 m osiągnął Arkadiusz Skóbel. Obaj zawodnicy wykonywali swoje najgłębsze nurkowania w dyscyplinie FIM.

_DSC_0508
Ogólna klasyfikacja mężczyzn w poszczególnych konkurencjach wyglądała następująco:
FIM
1 miejsce Arkadiusz Skóbel - 61 m
2 miejsce Marcin Rutkowski - 59 m
3 miejsce Mateusz Włodarz - 40 m

CWT
1 miejsce Arkadiusz Skóbel - 56 m
2 miejsce Marcin Baranowski - 50 m
3 miejsce Filip Jakubiak - 35 m

CNF
1 miejsce Marcin Baranowski - 38 m
2 miejsce Marcin Rutkowski - 32 m
3 miejsce Mateusz Włodarz - 26 m

_DSC_0481

Klasyfikacja wśród kobiet:

FIM
1 miejsce Agnieszka Kalska - 43 m

CWT
1 miejsce Agnieszka Kalska - 39 m

CNF
1 miejsce Agnieszka Kalska - 30 m

_DSC_0551

Zawody zorganizowane zostały przez Stowarzyszenie Freediving Poland zgodnie ze standardami organizacji międzynarodowej AIDA, według których rozgrywane są mistrzostwa świata. Nad bezpieczeństwem czuwali sędziowie oraz asekuracja, w postaci jednego z najbardziej doświadczonych zawodników, wielokrotnego rekordzisty Polski - Roberta Cetlera i systemu przeciwwagi, który w przypadku problemów, wyciągnąłby freedivera na linie, do której przyczepiony jest specjalną smyczą. W trakcie trwania zawodów te środki zabezpieczające nie zostały wykorzystane ani razu.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania zawodów oraz sponsorom, którzy ufundowali nagrody pieniężne i rzeczowe: BANDI, TAPKAR.

_DSC_0279

„Zawody Krystalicznej Wody” rozgrywane są w w systemie dwuletnim, ale już na koniec stycznia odbędą się zawody „Extremall”, gdzie freediverzy nurkują w przeręblu pod lodem, choć już nie tak głęboko…